Opublikowano

Wędzenia sera

Wędzenie sera często przeprowadzamy według indywidualnej metody. I niejednokrotnie spotykamy bardzo różne metody wędzenia tego specjału. Oczywiście zależą one również od rodzaju sera i jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Jednak by nie popsuć jego właściwości, a jednocześnie uwypuklić walory smakowe to powinniśmy go wędzić przy słabym ogniu i w zimnym dymie. Ser nie powinien być zbyt mocno podgrzewany, bo spowoduje to utratę zbyt dużej ilości tłuszczu i wody. W efekcie otrzymamy suchy i twardy ser, który podczas krojenia będzie się rozpadał.

Proces wędzenia sera

Coraz częściej sami w domu robimy sery. Wiele osób ma już wypraktykowane techniki robienie serów, w tym serów smakowych z różnymi przyprawami, jak na przykład z pieprzem czarnym, kminkiem, z czosnkiem niedźwiedzim czy papryką lub imbirem i kolendrą.

przyprawy
przyprawy

Jednak papryka wędzona czy aromat dymu wędzarniczego, nie zawsze zastąpią efekt smaku i aromatu faktycznego wędzenia sera. Chociaż dla osób nie mających dostępu do wędzarki, użycie tych produktów może być jedyną alternatywą dla uzyskania efektu aromatu wędzenia.

Wędzenie sera ma za zadanie nie tylko nadać mu specyficzny smak i aromat, ale również i zabezpieczyć ser przed zepsuciem. Podczas wędzenia na zewnątrz sera wytapia się tłuszcz, który w połączeniu z dymem ma właściwości konserwujące. W zależności jak długo wędzimy ser, może my uzyskać kolor od złotego po ciemnobrązowy.

Wędzenia sera

Forma serowarska okrągła
forma serowarska

Przygotowując ser do wędzenia, warto go poporcjować na małe krążki. Włóżmy je do dobranej do wielkości krążków siatki wędliniarskiej, by nie utraciły pięknego kształtu. Tak przygotowane serki możemy poddać wędzeniu.

Zaleca się by proces wędzenia przebiegał w temperaturze 30ºC – 40ºC, ale nie więcej niż maksymalnie 50ºC. W zależności od naszych upodobań smakowych, ser wędzimy od 3 do 5 godzin. Smakosze wędzą go nawet do 8 godzin, uzyskując charakterystyczny mocny, wędzony aromat.

wędzenie sera
wędzenie sera

Warto mieć na uwadze, że jeżeli wędzimy ser razem z wyrobami mięsnymi, to umieśćmy go za lub nad wędlinami. Dzięki temu soki i tłuszcz spływający z mięsa nie będzie kapał na sery. 

Do wędzenia sera nadaje się każda przydomowa wędzarnia, jak i grill ogrodowy z pokrywą. Ważne przy wędzeniu sera, by jak w przypadku każdego innego wędzenia wyrobów, uzyskać odpowiednią temperaturę dymu. Natomiast w przypadku grilla ogrodowego, to na rozgrzanym węglu umieszczamy tackę ze zwilżonymi zrębkami wędzarniczymi, by wytworzyło się dużo dymu. Na kratce powyżej układamy przygotowane sery. Przykrywamy grill pokrywą i kontrolujemy proces wędzenia.

Do wędzenia serów najlepsze jest drzewo owocowe (patrz artykuł Techniki wędzenia).