Opublikowano

Słoikówka – ulubione wyroby domowe mięsne, wegańskie i wegetariańskie

Słoikówka to od wielu, wielu lat jedna z najbardziej ulubionych i często goszczących na naszych stołach potraw. Dla wielu z nas domowe przetwory ze słoika kojarzą się z czasami dzieciństwa, kiedy nasze babcie lub mamy, przygotowywały słoiki z kiszonkami, kompotami i dżemami oraz z przetworami mięsnymi. Obecnie wszelkie soikówki domowej roboty przeżywają renesans. Dlaczego tak się dzieje? Co możemy w słoikach przygotować w domu? Spróbujemy omówić to zagadnienie.

Czytaj dalej Słoikówka – ulubione wyroby domowe mięsne, wegańskie i wegetariańskie
Opublikowano

Peklowanie mięsa i ryb na sucho bez saletry – zalety tej metody

Sól do peklowania mięsa

Peklowanie na sucho, tak samo jak i peklowanie na mokro, to proces, który wykorzystujemy do przygotowania mięsa przed obróbką termiczną. Marynować możemy bardzo różne mięsa. Największą popularnością cieszy się peklowanie karkówki, peklowanie boczku, peklowanie szynki i innych mięs wieprzowych i wołowych lub ryb. Warto dowiedzieć się więc, na czym polega peklowanie na sucho. I jakie są na to sprawdzone przepisy z solą peklującą i bez saletry.

Czytaj dalej Peklowanie mięsa i ryb na sucho bez saletry – zalety tej metody
Opublikowano

doskonały przepis na peklowanie mięsa na sucho

Peklowanie na sucho to proces, który prwadzimy, gdy chcemy przygotować przez nas wybrane mięsa przed obróbką termiczną lub chcemy mięso poddać procesowi dojrzewania. Warto dowiedzieć się więc, na czym polega peklowanie na sucho i jakie są na to sprawdzone przepisy z solą peklującą lub solą morską peklującą i bez saletry.

Czytaj dalej doskonały przepis na peklowanie mięsa na sucho
Opublikowano

Co to są substancje dodatkowe i dlaczego są stosowane

Substancje dodatkowe używane w procesie technologicznym powodują zamierzone zmiany w smaku, wyglądzie, trwałości lub innych właściwościach danego produktu. Substancje te, mimo iż dozwolone są w ustalonych ustawowo ilościach, budzą wiele kontrowersji. A są wśród nich substancje pochodzenia naturalnego (np. naturalne konserwanty i barwniki), a te które są wytworzone chemicznie mogą być użyte tylko wtedy, kiedy ich użycie jest technologicznie uzasadnione i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka.

Czytaj dalej Co to są substancje dodatkowe i dlaczego są stosowane
Opublikowano

Osłonka barierowa termokurczliwa – co w niej zrobimy?

osłonka barierowa termokurczliwa

Osłonka barierowa termokurczliwa przeznaczona jest wyłącznie do produktów surowych lub parzonych. Nie należy stosować osłonki do produktów wymagających wędzenia. Można w niej przygotowywać produkty garmażeryjne i wszelkie produkty w galarecie oraz sery.

Czytaj dalej Osłonka barierowa termokurczliwa – co w niej zrobimy?
Opublikowano

Sól Morska do Peklowania

sól morska

Wszystkie sole nie są sobie równe.

Niemal do wszystkich produktów wędliniarskich – mięsnych i rybnych – do przygotowania mięsa używamy soli peklującej. Na rynku polskim dominuje azotynowa sól peklująca produkowana z soli kamiennej. Jednak na świecie od bardzo dawna z dużym powodzeniem stosuje się sól peklującą produkowaną na bazie soli morskiej. A już jej zastosowanie jest nieodzowne w przypadku surowych produktach peklowanych. Mamy tu na myśli szynki i polędwice surowe dojrzewające, salami i inne kiełbasy surowe z mięsa wieprzowego lub wołowego, albo baraniego czy ryb. Sól morska do peklowania jest coraz bardziej powszechna w wyrobie wszystkich wędlin.

Czytaj dalej Sól Morska do Peklowania
Opublikowano

Łatwo zdejmowalna osłonka białkowa na kiełbasę – co to jest i co w niej robimy?

Osłonka białkowa

Osłonka białkowa jest coraz częściej i chętniej używana przez nas w warunkach domowych do wyrobu naszych ulubionych wędlin.

Osłonki białkowe zwane również kolagenowymi, używamy do wyrobu kiełbas wędzonych i parzonych oraz dojrzewających. Osłonki występują w formie prostej (np. do kiełbasy krakowskiej) i zakrzywionej czyli wiankowej (np. do kiełbas, które mają przypominać kształt kiełbas robionych w jelitach naturalnych). Są to bezszwowe osłonki wyprodukowane z wysokiej jakości kolagenu wołowego. Osłonki nadają kiełbasie naturalny apetyczny wygląd czyli dokładnie taki, jakiego poszukujemy. Odznaczają się bardzo dobrą jakością i wytrzymałością. Osłonki występują także w formie łatwo zdejmowalnej, co przy konsumpcji kiełbasa typu żywiecka, szynkowa i krakowska jest bardzo istotne.  Do kabanosów używamy osłonek białkowych jadalnych.

Czytaj dalej Łatwo zdejmowalna osłonka białkowa na kiełbasę – co to jest i co w niej robimy?
Opublikowano

Peklowanie mięsa na mokro i co to znaczy marynować mięso?

Peklowanie mięsa na mokro a marynowanie – jak to rozumieć?. Otóż marynowanie to nic innego jak peklowanie. Jednak peklowanie można wykonać na dużo więcej sposobów niż marynowanie, które daje efekt płytkiego, raczej powierzchniowego zamarynowania mięsa.

Natomiast peklowanie mięsa na mokro jest procesem głębokim, który prowadzi do całkowitego ,,przepracowania” kawałka mięsa, i co ważne bezpiecznego do spożycia. Bardzo często spotykamy się z peklowaniem karkówki, peklowaniem mięsa do wędzenia. A przecież można też peklować boczek, szynkę, dziczyznę i wiele innych mięs. Generalnie peklujemy wszelkie rodzaje mięs oraz ryby, a szczególnie te mięsa, które po dalszej obróbce i przygotowanie przez nas produkty chcemy długo przechowywać. Zobaczmy zatem, co oznacza peklowanie i co daje nam solenie mięsa do wędzenia na sucho.

Czytaj dalej Peklowanie mięsa na mokro i co to znaczy marynować mięso?
Opublikowano

Wędzenia sera

Wędzenie sera często przeprowadzamy według indywidualnej metody. I niejednokrotnie spotykamy bardzo różne metody wędzenia tego specjału. Oczywiście zależą one również od rodzaju sera i jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Jednak by nie popsuć jego właściwości, a jednocześnie uwypuklić walory smakowe to powinniśmy go wędzić przy słabym ogniu i w zimnym dymie. Ser nie powinien być zbyt mocno podgrzewany, bo spowoduje to utratę zbyt dużej ilości tłuszczu i wody. W efekcie otrzymamy suchy i twardy ser, który podczas krojenia będzie się rozpadał.

Czytaj dalej Wędzenia sera
Opublikowano

Co robić aby wędzenie mięsa, wędlin i ryb było udane

Samodzielne wędzenie mięsa, wędlin i ryb jest coraz powszechniejsze wśród nas. Obecnie coraz chętniej korzystamy z przepisów naszych babć i dziadków i z tradycyjnych metod przygotowywania potraw. Chcemy cieszyć się ich niepowtarzalnym smakiem i aromatem, a także bliskością podczas ich spożywaniu rodziny i przyjaciół. Warto wiedzieć, że czasach, gdy nie było lodówek, tradycyjnym sposobem konserwowania i przygotowywania mięsa i ryb było wędzenie. Wędzenie nadawało mięsu trwałość i pozwalało na dłuższe przechowywanie.

Czytaj dalej Co robić aby wędzenie mięsa, wędlin i ryb było udane