Opublikowano

Jak zrobić dojrzewającą kiełbasę, w tym typu Chorizo

Kiełbasy dojrzewające mają zupełnie inny smak i aromat niż nasze tradycyjne kiełbasy. A Chorizo jest wyjątkową w smaku i aromacie hiszpańską kiełbasą. I nie trzeba wybierać się w daleką podróż, ponieważ aromatyczną kiełbasę chorizo, jak wiele innych kiełbas dojrzewających coraz łatwiej jest znaleźć również w polskich sklepach. Te niepowtarzalne smakiem kiełbasy możemy również uzyskać robiąc je samemu w domu!

Czytaj dalej Jak zrobić dojrzewającą kiełbasę, w tym typu Chorizo
Opublikowano

Czosnek niedźwiedzi w roli głównej

Czosnek niedźwiedzi staje się obecnie bardzo lubianą przez nas przyprawą. Chętnie stosujemy go do sałatek i dań gotowanych. Lubimy nim posypywać przez nas robione serki domowe i dodawać do past, zarówno vege, jak i mięsnych czy rybnych. Nadaje ciekawy smak i łagodny aromat naszym wędlinom i pieczeniom. Poniżej kila ciekawych zastosowań czosnku niedźwiedziego.

Czytaj dalej Czosnek niedźwiedzi w roli głównej
Opublikowano

Kiełbasa Swojska z własnego przepisu z gotową przyprawą

Można zadawać sobie pytanie, dlaczego Kiełbasa Swojska, co w niej jest takiego szczególnego, że z wielu jakie znamy, to właśnie ją chcemy jeść i samemu zrobić. Głównie dlatego, że ma zupełnie inny smak, niż taka, którą kupisz w sklepie. Dobrej jakości i smaczne kiełbasy, od naszego sprawdzonego rzeźnika (masarza), który robi je z dobrej jakości mięsa na niewielką skalę, są cenione. I niestety także drogie, a nie zawsze mają też ten właśnie szczególny smak i aromat. Teraz dobrą Kiełbasę Swojską, prawdziwie domową można zrobić samodzielnie. Będzie najlepsza, bo po kilku próbach znajdziesz tę złotą proporcję mięsa i dedykowanej jej przyprawie, by idealnie ci smakowała.

Czytaj dalej Kiełbasa Swojska z własnego przepisu z gotową przyprawą
Opublikowano Jeden komentarz

Domowa Biała kiełbasa

domowa biała kiełbasa

Domowa biała kiełbasa najbardziej kojarzy nam się ze świętami Wielkanocnymi. Podajemy ją wtedy razem z żurkiem lub pieczemy w chrzanie i zajadamy się jej delikatnym smakiem. Jednak dobrze przygotowana biała kiełbasa smakuje po prostu doskonale przez cały rok. Przepis na domową białą kiełbasę nie jest trudny. I co najważniejsze, jest to kiełbasa parzona w gorącej wodzie, więc nie wymaga dość zajmującej pracy i czasu, który trzeba jak przy innych kiełbasach poświęcić na wędzenie.

Czytaj dalej Domowa Biała kiełbasa
Opublikowano

Tabletka solna – czym zmiękczyć i uzdatnić wodę

Tabletka solna – stosujemy ją w systemach zmiękczania i uzdatniania wody. Głównie używamy jej do regeneracji wymienników jonitowych. A także do zmiękczaczy wody i filtrów multifunkcyjnych, które wychwytują składniki powodujące twardość wody jak wapń i magnez. Stosujemy ją w specjalistycznych systemach filtracyjnych, ale możemy jej używać w domu. Szczególnie w domowych systemach filtracyjnych oraz do zmiękczania wody np. w zmywarce lub pralce.

Czytaj dalej Tabletka solna – czym zmiękczyć i uzdatnić wodę
Opublikowano

Hydrolizowany Kolagen – czy przyjmowanie jego jest bezpieczne i skuteczne i co z Witaminą C?

Wiele osób się zastanawia, czy poza dzienną dietą warto przyjmować Hydrolizowany Kolagen. A czy w ogóle jest to bezpieczne. A jeżeli tak, to jaki przyjmować Hydrolizowany Kolagen i Typ Kolagenu, no i ile go przyjmować by był skuteczny. No nie mówiąc o tym jaką rolę odgrywa Witamina C przy suplementacji Kolagenu, bo ktoś tak powiedział.

Czytaj dalej Hydrolizowany Kolagen – czy przyjmowanie jego jest bezpieczne i skuteczne i co z Witaminą C?
Opublikowano Jeden komentarz

Kolagen – Typy Kolagenu i ich właściwości

Kolagen jest podstawowym białkiem strukturalnym w organizmie człowiek. Stanowi niemal 30% wszystkich białek ludzkich i jednocześnie jest jednym z głównych składników tkanki łącznej. Kolagen jest swoistym spoiwem, które łączy ze sobą komórki. Jest budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych, a także rogówki oka. Z racji swoich właściwości i funkcji jaką spełnia w organizmie Kolagen nazywany jest białkiem młodości. Jeżeli jednak suplementujemy Kolagen to warto zwrócić uwagę na jego skład aminokwasów oraz jego Typ czy Typy.

Czytaj dalej Kolagen – Typy Kolagenu i ich właściwości
Opublikowano Jeden komentarz

COLLATIS 2000 PLD Hydrolizowany Kolagen Naturalny – co to jest i jak można stosować

COLLATIS ™ 2000 PLD to naturalny i zastrzeżony patentem, najwyższej jakości hydrolizowany Kolagen pochodzenia wieprzowego, szwajcarskiej firmy CollaSwiss. Skład i struktura tego Hydrolizowanego Kolagenu to wyjątkowa formuła naturalnego białka z unikalnym składem aminokwasów. Te właściwości przy przyjmowaniu go jako uzupełnienie diety dziennej, w sposób szczególny i ponadprzeciętny wpływają na zdrowie organizmu człowieka, a przy tym urodę.

Czytaj dalej COLLATIS 2000 PLD Hydrolizowany Kolagen Naturalny – co to jest i jak można stosować
Opublikowano

Vege burgery wołowe roślinne

Obecnie mamy ogromną ilość na rynku restauracyjnym i sklepowym propozycji burgerów roślinnych. Jednak nie zawsze mają one idealny smak mięsa wołowego. Natomiast wołowina roślinna Rośliniaka idealnie oddaje smak wołowego mięsa mielonego, jak również jego konsystencję. Jedząc burgera z tym mięsem roślinnym, na pewno nie odróżnimy smaku od prawdziwego smaku mięsa. A szczególnie jest to ważne dla osób , które przechodzą na dietę wegańską, ale nie chcą rezygnować ze smaku mięsa.

Czytaj dalej Vege burgery wołowe roślinne
Opublikowano Jeden komentarz

Kiełbasa Krakowska z gotową mieszanką przyprawową oraz tradycyjna z zielem angielskim

Historia Kiełbasy Krakowskiej sięga XIX wieku, gdzie w galicyjskim Krakowie była robiona z wysokiej jakości mięsa wieprzowego. Znamy ją w postaci parzonej oraz suszonej. możemy ją sami przygotować w domu używając gotowej mieszanki przyprawowej skomponowanej właśnie do tej kiełbasy. Po jej zrobieniu otrzymamy wędlinę o pięknym, dedykowanym tej kiełbasie aromacie i doskonałym smaku.

Czytaj dalej Kiełbasa Krakowska z gotową mieszanką przyprawową oraz tradycyjna z zielem angielskim